صندلی خالی ام

تاریک بود و همه به سمت پرده نگاه می کردند. کفش های نو ام رو پوشیده بودم. شلوارم را اتوی تمیزی کرده بودم. پیرهن رسمی ام رو  پوشیده بودم. با کمی هیجان به داخل نگاه کردم . رییس دانشگاه را ندیدم. کمی دنبال جای خالی گشتم.زود کنار دکتر را برای نشستن مناسب دیدم. آهسته رفتم تا جلب توجه نکنم ولی همه مرا دیدند.

کنار دکتر رسیده بودم و آهسته سلام و علیک کردم. رییس بنیاد از ردیف پایین سرش را بر گرداند و دستی برایم تکان داد. از این پر انرژی بودنش ، انرژی گرفتم. اسلاید ها همراه با آهنگ جلو میرفت. کمی دور و برم را که دیدم رییس دانشگاه و معاونش را دیدم را دیدم. یک سری از بچه ها و دکتر ها هم به چشمانم می آمدند. آرش را دیدم . اسم هر کس را روی مقوای سفیدی جلویش تایپ کرده بودند. تازه فهمیدم که جای هرکسی مشخص بوده و من همین طوری توی تاریکی به کنار دکتر پناه آورده بودم. داخل مسئولان و اساتید نشسته بودم.

خدمتکاری مودب (که کم دیده ام) چایی جلویم گرفت. قند بر نداشتم. چایی تلخ مزه ی خاص خودش را دارد. داخل پاورپوینت ، از خاطرات و عکس ها و ترین ها ی سال گذشته میگفتند. از این که سعی کرده بودند فضای صمیمی و پرخاطره ای برای فعالیت های علمی  ایجاد کنند خوشم آمد. تا حال ندیده بودم.

حال نمیدانستم باید حتما سر جایم بنشینم یا بلندشوم و جایم را پیدا کنم. تاریک است و از دور نمیشود اسم ها را درست خوند. دیگر بیخیال شدم. وسط کار آهنگ پاور پوینت قطع شد و رییس بنیاد به دکتر پیرحاجی می گوید تو که خوب مجلس گرم میکنی، توضیح بده. همه میخندند.

پاور پوینت تمام میشود و چراغ ها روشن میشوند. دوستان را کم و بیش با چشمانم پیدا می کنم. همه دور تا دور نشسته اند. اسمم را از دور دیدم و صندلی خالی ام را. رییس دفتر میگوید نوبت دانشجویان است که صحبت کنند. گویا همه از فرصت حضور رییس دانشگاه میخواهند استفاده کنند تا درد و دلی کنند به امید اصلاحی ، آینده ی  روشن تری و شرایط بهتری. پسری که حدود 28-30 سالش میزند و شلواری قرمز پوشیده از ردیف دایره ای پایین دست می گیرد و می پرسد چقدر میگذارید حرف بزنیم؟ گویا انگیزه ای و شوقی فراوان در همه ایجاد شده تا صحبت کنند. جلسه تقریبا خصوصی است . نزدیک ظهر است اذلن میشود و صدایی نمی آید. همه برای ناهار دعوت شده اند. ناهاری مجانی از طرف کجا؟ دقیق نمیدانم.

آن پسر شلوار قرمز ، آقای دکتر بود. متخصص جراحی عمومی بود. دانشجوی نمونه ی کشوری بود. شاگرد اول ورودیشون بود. توی المپیاد دانشجویی مدال دار بود. خلاصه یه کم بعدش یادم افتاد که سه سال پیش که دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه دعوتمون کرده بود، ایشون به عنوان یه دانشجوی موفق اومد برامون از وضعیت دانشگاه و درس خوندن و موفقیت گفت. به ما انگیزه میداد. یادمه چه پاورپوینت های قشنگی درست کرده بود. بگذریم...

خلاصه آقای دکتر خیلی دلش پر بود. میگفت که تا چند ماه دیگه امتحان  بوردش رو میده و تحصیل تخصصش تموم میشه. می گفت که انگیزه اش همیشه به سقف میچسبیده و به بچه های دیگه هم انگیزه میداده. ولی الان در پایان ، انگیزه اش کف زمینه.

همه شوکه شده بودند.شوکه

بقیه شروع به ایراد سخن کردند. بچه ها که یه سری شون توی بخش جراحی، اینترن آقای دکتر بودند ، خیلی به خاطر اوضاع دکتر اظهار ناراحتی و هم دردی کردند. این که سیستم چه ایراد هایی داره و لب ها به شکوایه باز شد. برخی اساتید هم .

رییس بنیاد  اجازه گرفت و با قبول برخی ایرادها از وضعیت زیر فشار مملکتمون گفت . و این که افرادی مثل دکتر باید برای اصلاح وضعیت کشور کمک کنند. و این که اگه امثال ایشون برن، دلمون براشون تنگ میشه. خلاصه سعی کردند توضیحی همراه با دلجویی بکنند. از دکتر پرسیدند چه شرایطی باعث این ناامیدی دکتر شده و باید چه کار میکردن تا این جوری نمیشد. دکتر پاسخ واضحی نداد و با لحنی اعتراض گونه گفت نمیدانم.

خلاصه رییس بنیاد داشت حرف میزد که مسئول دفتر با مضمونی برای اتمام سخن ایشون تذکر داد. ایشون هم انگار از روی شوخی گفت میترسیدم اگه چیزی نگم ، بگن مشکل تکلم داره و گفت که الان یه کارگاه داره توی بنیاد اجرا میشه و باید زود بره و پا شدند ، رفتند. حالا همه ی این اتفاق ها وسط غذا خوردن مون بود. اصلا طعم نداشت انگار.

ولی برای من تلخ ترین لحظه از این نقطه شروع میشد.

رییس  دانشگاه شروع به ایراد سخن کرد...

و به این مضامین گفتند که  ما مثل قبلی ها نیستیم که توهم داشته باشیم و بگیم فلان دنیا هسیتم و اینا. من متاسفم که این جمع این طوری فکر میکنند! آقای دکتر اگر میتونستین باید از همون اول تخصص می رفتین خارج کشور. اگه اون جا شرایط بهتره خوب برید. این سخنان را با لحنی توصیه گونه می فرمودند. در لا به لای سخنان از مریم میرزاخانی گفتند که اگر ایران می ماند ، یه هیات علمی معمولی میشد و به این مضمون که چه کار خوبی کرده که رفته. یا پروفسور سمیعی  که آلمانه یه ایرانیه و برای ما افتخاره و پرفسور ترابی نژاد که آمریکاست برای ما مایه افتخاره. و این که اگه شرایط بهتره خوب برید و استعداد ها متعلق به یک جا نیستند و به جهان تعلق دارند و نه فقط به یک کشور...

خلاصه همون وقت و بعدتر روی این سخنان فکر کردم.

اول این که به نظرم این سخن از کسی که مسئوله شاید صحیح نباشه. چون ایشونه که وظیفه داره شرایط رشد دانشجو رو مه(اینا رو توی کلاس جامعه نگر که استاد با 30 دقیقه تاخیر اومد داشتم تایپ میکردم و در این لحظه استاد رسید ! تا امشب که ادامه میدم)

 

بله مسئول دانشگاه و امثال ایشون هستند که وظیفه دارند شرایط خوب را برای امثال میرزاخانی و سمیعی و ترابی نژاد فراهم کنند. نه این که بگن همینه که هست و راه باز ، جاده دراز....

دوم این که میرزاخانی و ترابی نژاد و سمیعی هیچ افتخاری برای مسئولین ایرانی نیستند و ایشون و امثالشون اشتباهی به این ها افتخار میکنند. افتخار مال خود این افراده و افراد (یا کشوری) که شرایط رشد را براشون مهیا کرده. به چی این ها شما افتخار میکنی؟ به این که مادرشون توی این قطعه زمین اون ها را متولد کرده افتخار میکنی؟ این که افتخاری نیست. افتخار سمیعی مال خود پرفسور و کشور آلمانه. شما این وسط چه کاره ای؟

سوم شخصا اون متوهم ها رو بیشتر دوست دارم. چون لا اقل یه اعتماد به نفسی دارند. البته اگه اون متوهم ها به این شرایط راضی باشند و توهمشون رو واقعا باور کنند هم رشدی نخواهیم داشت.

بهتر اینه که بفهمی شرایط مناسبی نداری و راضی بهش نشی و بدوی و جان بکنی که بهبود پیدا کنی ، رشد کنی و پیشرفت کنی.

 

چهارمی رو هم از دایی ام یاد گرفتم. مرز جغرافیایی مهم نیست. مهم اینه که توی جبهه حق و در مسیر الهی فعالیت کنی. حالا در داخل ایران یا هر جای دیگر جهان. این که در کدام جبهه باشی مهم است. جبهه ی همیشگی انبیا و دشمنان خدا.(البته اگه قبول داشته باشی!نیشخند)

ممکن است ادامه داشته باشد...

/ 10 نظر / 9 بازدید
spv

جالب بود دکتر . این جمع ها واقعا خوشایندند .اجتماعات صمیمانه!و بحث علمی

یحیی

ظاهراً جلسه هم توی تالار زیتون بوده! دکتر چنگیز هم که شدن معاون آموزشی‌! رئیس دانشگاه هم که جدیده! در. یمینی هم شده مدیر EDC. الان کی مدیر دفتر استعداد های درخشان شده؟

یحیی

چرا خطرناک؟ حالا نگفتید کی مسول دفتر استعداد های درخشان شده؟ برام جالبه بدونم! اون پایین اشتباه نوشتم یمینی که درستش یمانی هست.

یحیی

به هر حال دفتر استعداد های درخشان غیر از برگزاری جلسه کار زیاد دیگه ای ازش بر نمیاد. خانم دکتر امید رو هم متاسفانه نمیشناسم اما میتونم حدس بزنم چه جور شخصیتی داره. مثبت و پر انرژی. اون اقای دکتر متخصص عمومی رو هم که در موردش نوشتید رو هم احتمالا میشناسم البته برام عجیب بود که گفتید شلوار قرمز پوشیده بود. اقای شاهمرادی من همونطور که گفتم این اقای رییس جدید رو نمیشناسم ولی بعد از مدت ها یکی پیدا شده حرف راست رو بلند بزنه ممکنه ناخوشایند باشه ولی بهتر از اینه که ادم بخواد دیگران را فریب بده. فکر میکنی کل بودجه پژوهشی وزرارت بهداشت چقدره؟ الان زمان زکریا رازی و ابن سینا نیست که یکی بشینه کنج خونه چیزی کشف کنه. هر کاری پول و برنامه ریزی میخواد.همه جای دنیا سعی میکنند دانشجو های خوب رو درگیرتحقیقات کنند اونوقت توی کشورما یه بازی به اسم المپیاد دانشجویی راه انداختند. یواش یواش باید بین اساتید هم المپیاد برگزار کنند. یکی هم نیست بهشون بگه که حالا اخرش قراره از توی این همه المپیاد بازی چی دربیاد؟

یحیی

مسئول باید خودش را مسئول بدونه؟ من که جوابی ندارم. به نظر من شما قطعا اینقدر عاقل هستی که اینده خودت رو به مسوولیت پذیری مسوولان عزیز پیوند نزنی!

یحیی

البته به هر حال ما همش نباید به امریکا و اروپا نگاه کنیم. خیلی کشور ها مثل ما هستند. اگه یه نگاهی مثلا به لیست برندگان جایزه نوبل پزشکی بندازی میبینی که اسم ۱۰ کشور تکرار میشه اون ۱۹۰ کشوردیگه به قول دوستان عملا توی باقالیا هستند.یا مثلا فقط ترینیتی کالج کمبریج بیشتر از ۳۰ تا برنده جایزه نوبل داشته احتمالا بیشتراز تعداد برندگان جایزه نوبل اون ۱۹۰ کشور دیگه.

یحیی

راستی یه پیشنهاد دارم. بهتر نیست علاوه برعلاوه بر پست های شاعرانه و عرفانی یه کم هم پست های علمی/فلسفی هم بنویسی؟ البته این یه پیشنهاد هستش.این جا وبلاگ شخصی شماست و همه میدونیم چاردیواری اختیاری.

یحیی

اقای شاهمرادی به نظر من شما بهتره به عنوان یه ادم تحصیل کرده یه کم از این حرفهای پوپولیستی معمول فاصله بگیری. تکرار کردن تئو ری های توطئه سطحی کمکی به جوامع ما نمیکنه. به هر حال هر کسی از ۳۰۰-۴۰۰ سال قبل نگاهی به سیر روابط ایران و غرب بندازه میبینه که این جورا که شما به تصویر کشیدی هم نیست. حرفای شما من رو یاد دایی جان ناپلون انداخت. یه نگاهی به عکس های صد سال قبل ایران برای اینکه ادم متوجه بشه اون زمان ایران چه مهد تمدنی بوده کافیه.

یحیی

این ها حرف های عباس میرزا ولیعد ایران خطاب به موسیو ژوبر مستشار فرانسویه: مردم من به کارهای من افتخار مي کنند ؛‌ولی چون من ، از ضعيفی من بی خبرند . چه کرده ام که قدر و قيمت جنگجويان مغرب زمين را داشته باشم ؟ يا چه شهری را تسخير کرده ام و چه انتقامی توانسته ام از تاراج ايالات خود بکشم ؟ ... از شهرت و فتوحات قشون فرانسه دانستم که رشادت قشون روسيه در برابر آنان هيچ است ،‌مع الوصف تمام قوای مرا يک مشت اروپايی سرگرم داشته مانع پيشرفت کار من میشوند.. نمی دانم اين قدرتی که شما اروپايی ها را بر ما مسلط کرده چيست و موجب ضعف ما و ترقی شما چه ؟ شما در قشون جنگیدن و فتح کردن و بکار بردن تمام قوای عقلیه متبحريد و حال آنکه ما در جهل و شغب غوطه ور و بندرت آتيه را در نظر می گيريم . مگر جمعيت و حاصلخيزی و ثروت مشرق زمين از اروپا کمتر است ؟ يا آفتاب که قبل از رسيدن به شما به ما می تابد تاثيرات مفيدش بر سر ما کمتر از سر شماست؟ يا خدايی که مراحمش بر جميع ذرات عالم يکسان است خواسته شما را بر ما برتری ميدهد ؟ گمان نمی کنم . اجنبی حرف بزن ! بگو من چه بايد بکنم که ايرانيان را هشيار نمايم !

[لبخند]